Hos oss utvecklas nationella kvalitetsregister till
kraftfulla instrument för att förbättra svensk sjukvård.

Registercentrum Västra Götaland

Telefon: 010-441 29 00
Fax: 031-18 22 08
info@registercentrum.se


Postadress
Registercentrum Västra Götaland
413 45  Göteborg


Besöks- och leveransadress
Registercentrum Västra Götaland
Medicinaregatan 18 G  
413 90 Göteborg


Närmaste spårvagnshållplats Medicinaregatan. 

Husguide med information om byggnaden, parkering och tillgänglighet för funktionsnedsatta med mera.

Avdelningschef

Ulrika Frithiofsson
010-441 29 40
ulrika.frithiofsson@registercentrum.se

Medicinsk rådgivare

Staffan Björck
Docent i njurmedicin
010-441 29 02
staffan.bjorck@vgregion.se

IT-strateg

Krister Arlinger
010-441 29 04
krister.arlinger@registercentrum.se

Kommunikatör

Charlotta Sjöstedt
010-441 29 03
charlotta.sjostedt@registercentrum.se

Administrativ koordinator

Annika Elofsson
010-441 29 41
annika.elofsson@registercentrum.se

 

 

​​

Enheten för utvecklingsledning

Anneli Ambring
Utvecklingsledare
Medicine doktor i klinisk fysiologi
010-441 29 24
anneli.ambring@registercentrum.se

Monika Hellstrand
Utvecklingsledare
Medicine doktor i farmakologi
010-441 29 49
monika.hellstrand@registercentrum.se

 

Camilla Lansvén
Utvecklingsledare
010-441 29 27
camilla.lansven@registercentrum.se

Jonas Lekander
Utvecklingsledare
010-441 29 26
jonas.lekander@registercentrum.se

Constanze Wartenberg
Utvecklingsledare
Filosofie doktor i kognitionsvetenskap
010-441 29 23
constanze.wartenberg@registercentrum.se

 

 

 

 

Enheten för IT

Urban Wiklund
Enhetschef
010-441 29 01
urban.wiklund@registercentrum.se

 

Brynolf Gustafsson
Systemutvecklare
010-441 29 07
brynolf.gustafsson@registercentrum.se

Helena Josefsson
Registerkonfiguratör
010-441 29 14
helena.josefsson@registercentrum.se

Magnus Kinnander
Systemutvecklare
010-441 29 13
magnus.kinnander@registercentrum.se

 

Martin Leandersson
Systemutvecklare
010-441 29 09
martin.leandersson@registercentrum.se

 

Marie Lindgren
Systemutvecklare
010-441 29 10
marie.lindgren@registercentrum.se

Fredrik Lundberg
Systemutvecklare
010-441 29 51
fredrik.lundberg@registercentrum.se

 

Henrik Milefors
Systemutvecklare
010-441 29 11
henrik.milefors@registercentrum.se

Ramin Namitabar
Systemadministratör
010-441 29 05
ramin.namitabar@registercentrum.se

Nader Nazari
Systemutvecklare
010-441 29 12
nader.nazari@registercentrum.se

Roger Salomonsson
​Teknisk projektledare
010-441 29 06
roger.salomonsson@registercentrum.se

Ronny Thörnvall
Systemutvecklare
010-441 29 08
ronny.thornvall@registercentrum.se

 

Enheten för statistik

Peter Gidlund
Enhetschef
010-441 29 20
peter.gidlund@registercentrum.se

 

Linda Akrami
Statistiker
010-441 29 19
linda.akrami@registercentrum.se

Ludwig Andersson
Statistiker
010-441 29 38
ludwig.andersson@registercentrum.se

Anna-Carin Bring
Statistiker
010-441 29 22
anna-carin.bring@registercentrum.se

Jan Ekelund
Statistiker
010-441 29 36
jan.ekelund@registercentrum.se

 

Stefan Franzén
Filosofie doktor i matematisk statistik
010-441 29 18
stefan.franzen@registercentrum.se

 

Henrik Fryk
Statistiker
010-441 29 37
henrik.fryk@registercentrum.se

Mervete Miftaraj
Statistiker
010-441 29 17
mervete.miftaraj@registercentrum.se

 

Anders Persson
Filosofie licentiat i biostatistik
010-441 29 52
anders.persson@registercentrum.se

 

Catherine Rochez
Statistiker
010-441 29 48
catherine.rochez@registercentrum.se

 

 

 

Medicinsk rådgivare 

Kristina Lindwall Sundel
Medicinsk rådgivare, psykiatri
070-742 41 43
kristina.lindwallsundel@registercentrum.se